Naukowcy z Politechniki Krakowskiej wprowadzają na rynek swoje linie kosmetyków

Kolejna oferta produktów kosmetycznych, stworzonych w laboratoriach Politechniki Krakowskiej, jest na horyzoncie. Planują wprowadzić na rynek serię naturalnych produktów kosmetycznych, które będą zawierały unikalny składnik i służyły do dogłębnej pielęgnacji skóry.

Wdrożenie nowej linii kosmetyków zaplanowane jest dzięki niedawno podpisanemu porozumieniu pomiędzy Politechniką Krakowską a polską firmą DUOLIFE S.A., znanej z produkcji naturalnych kosmetyków, suplementów diety oraz żywności funkcjonalnej. Nowo wprowadzone produkty będą oznaczone specjalnym symbolem jakości – „Powered by PK”. Przede wszystkim jednak to wyjątkowy skład będzie ich głównym atutem. Dr hab. Magdalena Malinowska mówi o tym, że linia produktów powstała dzięki pracą jej zespołu i zawiera unikalny składnik wielokierunkowego działania, pochodzący z rośliny powszechnie występującej w Polsce.

Dr hab. Malinowska wyraża swoje entuzjazm co do współpracy z firmą DUOLIFE i podkreśla, że jej wynalazek trafi na rynek w postaci kosmetyków służących do kompleksowej ochrony i pielęgnacji skóry.

Strategia współpracy między Politechniką a firmą DUOLIFE opiera się na dwóch umowach: ramowej, dotyczącej szerokiej współpracy badawczo-rozwojowej pomiędzy Politechniką a DUOLIFE S.A., oraz szczegółowym porozumieniu, skupiającym się na komercjalizacji rozwiązań z dziedziny chemii kosmetyków opracowanych na PK i chronionych zgłoszeniami patentowymi. W wyniku podpisania umowy firma zdobywa wyłączne prawa do patentów na wynalazki politechniczne. Profesor Andrzej Szarata, rektor PK, podkreśla, że proces przekształcania innowacyjnych pomysłów naukowców w gotowe do wejścia na rynek produkty i technologie nie jest łatwy.

Królikowski, prezes DUOLIFE S.A., tłumaczy, że proces wprowadzenia nowych produktów na rynek obejmuje optymalizację produkcji, dostosowanie jej do skali przemysłowej, a także szereg badań objętych raportami bezpieczeństwa, badaniami aplikacyjnymi i aparatowymi, opracowanie etykiet produktowych i materiałów edukacyjnych oraz promocję produktów na arenie międzynarodowej.

Przedstawiciele Centrum Transferu Technologii PK zaznaczają, że innowacyjne produkty kosmetyczne na bazie naturalnych składników to specjalność zespołu badawczego chemii i technologii kosmetyków pod kierownictwem prof. Elżbiety Sikory. Co więcej, nowe produkty kosmetyczne wprowadzone na rynek przez DUOLIFE nie będą pierwszymi naturalnymi produktami stworzonymi w laboratoriach tej krakowskiej uczelni. Jak podaje PK, już teraz dostępne są w polskich i zagranicznych drogeriach bezalkoholowe nanoperfumy czy produkty do makijażu oparte na wynalazkach politechniki.