Niezwykłe Muzeum Pożarnictwa w Alwerni niedaleko Krakowa

Leżąca w niewielkiej odległości od Krakowa Alwernia jest miastem wyjątkowym. Przyciąga ona pięknym położeniem i malowniczą okolicą, dzięki czemu wycieczki piesze i rowerowe w jej rejonie każdemu mogą sprawić wiele radości.

O Alwerni

Na terenie województwa małopolskie znajduje się wiele wyjątkowych zabytkowych miejsc. Jednym z nich jest np. zabytkowy zamek w Oświęcimiu. Jednak mało kto wie, że również Alwernia ma się czym pochwalić. Alwernia zachwyca jednocześnie małomiasteczkową zabudową oraz ciekawa kolekcją zabytkowych domów. By je zobaczyć, wystarczy wybrać się na spacer wokół tutejszego ryneczku. Wycieczki chętnie zaglądają też do tak ciekawego zabytku, jakim jest klasztor z XVII wieku oraz kościół, mający przypominać o postaci św. Franciszka oraz jego stygmatach. Alwernia może się również pochwalić jedyną w swoim rodzaju placówką muzealną.

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

To Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, które przyciąga zarówno swą historią, jak i unikalną kolekcją eksponatów.
Muzeum, z którego tak dumna jest Alwernia, należy do najstarszych placówek poświęconych dziejom straży pożarnej na ziemiach polskich. Powstało ono w 1953 roku z inicjatywy pana Zbigniewa Gęsikowskiego – ówczesnego naczelnika OSP w Alwerni. Dzięki społecznej pracy miejscowych strażaków, muzeum ma się doskonale i jest jedną z największych atrakcji turystycznych na terenie Małopolski. Wycieczki chętnie odwiedzają to muzeum, które mimo niewielkich rozmiarów przyciąga wspaniałą kolekcją niezwykłych zabytków. Około 25 tysięcy zabytków czeka tu na turystów, którzy chcą lepiej poznać dzieje małopolskiej straży pożarnej. Zgromadzone tu eksponaty pozwalają zapoznać się z losami straży pożarnej na terenie Małopolski oraz prześledzić te zmiany, które nastąpiły w sprzęcie strażackim na przestrzeni ostatnich stu lat.

Największym zainteresowaniem cieszą się tu wozy strażackie o historycznym charakterze, przy czym wiele z tych pojazdów wciąż zadziwia swą sprawnością. Pruskie wozy konna z sikawkami oraz nowsze pojazdy stanowią tu zadziwiającą kolekcję. Imponującym zbiorem jest też zbiór medali oraz odznaczeń, które udało się zgromadzić w muzeum. Toporki, hełmy oraz sztandary, w gronie których nie brak eksponatów z końca XIX wieku są kolejnymi atrakcjami, które w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa czekają na turystów.