Nowa linia tramwajowa w Krakowie? Zarząd Inwestycji Miejskich ogłasza przetarg

Pojawiły się informacje, iż mieszkańcy Krakowa mogą wkrótce cieszyć się nową linią tramwajową. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie postanowił ponownie rozpisać przetarg na realizację tej inwestycji.

Obowiązkiem firmy, która zwycięży we wspomnianym przetargu, będzie przedstawienie kilku alternatywnych propozycji dla tej inwestycji. Z tych propozycji zostanie wybrane preferowane rozwiązanie, które posłuży do dalszych prac. Na podstawie tego preferowanego wariantu, będzie przygotowany wniosek o decyzję środowiskową. W ramach tego procesu przewiduje się również przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Plan zakłada, że ulica Bunscha zostanie rozbudowana na około 1,4-kilometrowym odcinku. Dodatkowo, ma powstać ulica Humboldta o długości bliskiej 1,3 kilometra. Kolejnym zaplanowanym działaniem jest rozbudowa ulicy Skotnickiej na odcinku od ulicy księdza Trockiego do węzła autostradowego A4 Kraków – Skawina o długości około 1 kilometra.

Planowana trasa tramwajowa będzie przebiegać wzdłuż wyżej wymienionych ulic. Początek trasy ma mieć swoje źródło na pętli Czerwone Maki. Dwie opcje są rozważane dla końcówki trasy: pierwsza to budowa linii do pętli z terminalem i parkingiem, który będzie zlokalizowany w pobliżu węzła autostradowego, po jego wschodniej lub zachodniej stronie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakończenie linii tramwajowej na pętli oraz parkingiem P+R w okolicy skrzyżowania z przyszłą linią do osiedla Kliny, po zachodniej stronie Szpitala im. Babińskiego.

W ramach realizacji tego projektu przewiduje się także budowę dróg rowerowych, chodników i przystanków autobusowych. Dodatkowo, zostaną przeprowadzone prace nad modernizacją skrzyżowań oraz infrastrukturą podziemną, która albo zostanie wybudowana od nowa albo poddana renowacji.