Nowoczesny parking przy Krakowskim Centrum Muzyki otwarty dla kierowców od 5 stycznia

Uzyskanie dostępu do nowego, zaawansowanego technologicznie parkingu zlokalizowanego w pobliżu Krakowskiego Centrum Muzyki będzie możliwe dla kierowców najpóźniej 5 stycznia. Obecnie na miejscu, znanym jako Cichy Kącik, trwają gorączkowe prace mające na celu zintegrowanie wszystkich niezbędnych systemów, które umożliwią płynne funkcjonowanie całkowicie zautomatyzowanego parkingu.

Interparking sp. z o.o., zarządzająca miejscem, początkowo proponuje ceny wynoszące 10 zł za dobę oraz 100 zł za miesięczny abonament. Te stawki mają obowiązywać przez pierwszy okres działania parkingu usytuowanego przy ulicy Piastowskiej w Krakowie. Firma Interparking została wybrana w przetargu spośród trzech podmiotów gospodarczych specjalizujących się w tej branży.

Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, Jan Pamuła, przyznaje, że negocjacje trwały dłużej niż przewidywano, jednak celem była korzystna umowa zarówno dla zarządzającej spółki i miasta, jak i dla mieszkańców.

Informacje zawarte na stronie internetowej wskazują, że parking przy Krakowskim Centrum Muzyki jest piątym obiektem zarządzanym przez spółkę w Krakowie. Firma prowadzi kilkadziesiąt parkingów na terenie Polski oraz 770 na terenie całej Europy, ciesząc się 60-letnim doświadczeniem w branży. Opłata za godzinę parkowania zależy od miasta i lokalizacji parkingu. W Krakowie stawki wynoszą 10 zł za godzinę na lotnisku i pod Wawelem, 6 zł w hotelu UBM na Mogilskiej i 5 zł w Unity Tower.

Tak jak pod Wawelem, możliwe będzie rezerwowanie miejsca online z dowolnego miejsca w Polsce i Europie na parkingu w Cichym Kąciku.

Decyzja o dzierżawie była wynikiem analizy rynku przeprowadzonej przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK). Prezes Pamuła tłumaczy, że ten model biznesowy okazał się najkorzystniejszy dla Agencji i Miasta, zapewniając kontrolę nad nieruchomością i przenosząc ryzyko gospodarcze związane z prowadzeniem parkingu na operatora.

Parkingi kubaturowe działające w dużych polskich miastach, np. Warszawa, Gdańsk, Łódź, są zwykle dzierżawione. Podmioty z doświadczeniem w zarządzaniu takimi obiektami (z reguły międzynarodowe spółki) są w stanie prowadzić tę działalność w sposób bardziej efektywny i korzystny biznesowo, podczas gdy podmioty wynajmujące takie nieruchomości uzyskują stałe dochody z najmu.

Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki powstał na działce o powierzchni trzech hektarów, znajdującej się bezpośrednio obok budowanej sali koncertowej w Cichym Kąciku. Parking, który budowano przez 17 miesięcy, będzie integralnym elementem otoczonego zielenią kompleksu muzycznego. Na terenie parkingu znajduje się 195 miejsc parkingowych, a kolejnych 27 jest na zewnątrz. Znajdują się tam także stojaki na rowery – na razie jest ich 18.

Na dachu parkingu rosną mchy i rozchodniki, a pnącza bluszczu pospolitego Hedera helix oraz winobluszczu pięciolistkowego rosną po elewacji, korzystając z specjalnych konstrukcji. Z okolic centrum rosną w górę i w dół, natomiast od strony ulicy Mydlnickiej pnącza rosną tylko w dół. Po tej stronie, na granicy dachu, zamontowana została instalacja fotowoltaiczna mogąca wyprodukować do 50 kW energii, która stanowi uzupełnienie dla energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania parkingu.

Pomiędzy gotowym parkingiem a budową posadzono 56 drzew oraz ponad 380 krzewów. Obszar ten zasiedlają również około 1100 metrów kwadratowych pnączy płożących i prawie 3000 metrów kwadratowych rabat bylinowych i roślin cebulowych. NDI, firma wykonawcza, będzie opiekować się zielenią przez następne trzy lata.

Krakowskie Centrum Muzyki to nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, aula na 300 osób, trzy wielofunkcyjne sale prób, garderoby oraz biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywną z miejscem na edukację muzyczną. W obiekcie zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne.

Stan surowy zamknięty ma być gotowy w drugiej połowie tego roku. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg II etap budowy – wykończenie KCM. Pierwsze koncerty planowane są na 2026 rok.