Oszustwo inwestycyjne w sieci – 59-latka straciła 58 tysięcy złotych

Jedna z mieszkanek gminy Osiek została oszukana przez internetowych oszustów, oferujących inwestycje w akcje. Zamiast przewidywanego zysku, kobieta straciła sumę 58 tysięcy złotych. W odpowiedzi na ten incydent, policja apeluje do społeczeństwa o rozwagę i zachowanie ostrożności podczas podejmowania decyzji o transakcjach finansowych, które są promowane przez przypadkowe reklamy w internecie.

18 kwietnia 2024 roku, Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu otrzymała zgłoszenie od 59-letniej mieszkanki gminy Osiek. Kobieta poinformowała, że podczas przeglądania Facebooka natknęła się na reklamę firmy oferującej usługi inwestycyjne. Postanowiła kliknąć link, wprowadzić swoje dane kontaktowe, a następnie została skontaktowana przez osobę podającą się za pracownika firmy inwestycyjnej. Potwierdziła swój zamiar inwestowania pieniędzy, po czym rzekoma pracownica dostarczyła jej informacje niezbędne do rejestracji na platformie inwestycyjnej oraz dane specjalisty giełdowego, który miał prowadzić ją przez cały proces inwestycji.

Niedługo po tym zdarzeniu, kobieta została skontaktowana przez mężczyznę podającego się za giełdowego eksperta. Używając profesjonalnego języka i obiecując szybkie zyski, szybko zdobył zaufanie 59-latki. Kobieta przelała na podane przez oszustów konta bankowe kilka przelewów na łączną kwotę 58 tysięcy złotych. Po kilku tygodniach zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i zgłosiła sprawę do policji.

Policja ostrzega i apeluje o ostrożność – aby uniknąć utraty oszczędności, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach: nie podejmować żadnych transakcji finansowych kierując się jedynie reklamami w internecie; sprawdzić listę instytucji finansowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi, publikowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego; nie instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach służących do logowania do bankowości internetowej; nie udostępniać nikomu danych do logowania do bankowości internetowej i mobilnej; nie udostępniać poufnych danych dotyczących posiadanych kart płatniczych oraz nie przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.