Otwarcie 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zainaugurowane tradycyjnym hejnałem

Z ceremonią zakwitłych na wietrze dźwięków krakowskiego hejnału, oficjalnie rozpoczęto w czwartek 26. edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wydarzenie, które potrwa aż do niedzieli, przyciągnęło ponad 470 ekspozycji i ogromną liczbę autorów, sięgającą 700 osób.

Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa, podczas inauguracji targów wezwał uczestników do uznania znaczenia literatury dla tego miasta. Podkreślił, że Kraków to miejsce, gdzie bez książki trudno się poruszać. Uzasadnił to faktem, że od 2013 roku Kraków jest uznawany za Miasto Literatury UNESCO. Przypomniał także o bogatym dziedzictwie literackim miasta, jako miejsca narodzin polskiego drukarstwa i pierwszych wydawnictw, ale także jako miejsca twórczego dla laureatów Nagrody Nobla: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Dodał także, że Kraków to miejsce związane z nazwiskami takimi jak Mrożek czy Lem. Majchrowski określił Targi Książki w Krakowie jako wyjątkowe miejsce, które nie tylko sprzedaje książki, ale także gromadzi ludzi związanych z tworzeniem literatury, od pisarzy, poprzez wydawców, ilustratorów, tłumaczy, do wszystkich tych zawodów, które łączy twórcza pasja do książki.

Zgromadzone na oficjalnym otworzeniu Targów Książki gości powitała w Sali Wisła w EXPO Kraków prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska. Mówiła o tym jak targi wkraczają w kolejne ćwierćwiecze swojej historii i jak cieszą się z faktu, że rośnie nowe pokolenie czytelników. Grabowska ogłosiła również Honorowych Ambasadorów Targów Książki. W tym roku tytułami tymi uhonorowano Monikę Białecką, Mariana Łyko, Łukasza Wojtusika oraz Velę Szulwińską.

Tegoroczne targi odbywają się pod hasłem zaczerpniętym z wiersza Wisławy Szymborskiej „Urodziny” – „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Przez cztery dni targowe ponad 470 wystawców przedstawi książki różnych gatunków: od literatury pięknej, naukowej i popularnonaukowej, poprzez literaturę faktu i religijną, po literaturę dla dzieci i młodzieży, young adult, fantastykę, kryminały i thrillery. Ponad 700 autorów spotka się z czytelnikami. Wśród nich będą m.in. Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, Jacek Dukaj, Anna Goc, Grzegorz Piątek, Radek Rak, Mariusz Szczygieł i Szczepan Twardoch. Wydarzenie będzie również okazją do spotkań okołoliterackich i branżowych angażujących różne podmioty związane z rynkiem książki.

W tym roku na targach wprowadzono nowe zasady organizacyjne. Organizatorzy zdecydowali o limitach wejść na wydarzenie oraz o wprowadzeniu free voucherów na wybrane spotkania z autorami podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora.