Nowa siedziba Biblioteki Kraków

Zgodnie z najnowszymi informacjami przedstawionymi przez reprezentantów miasta Krakowa, Biblioteka Kraków przeniesie swoją siedzibę. Zamiast historycznych budynków dawnego Szpitala Uniwersyteckiego na ulicy Wesołej, nowe miejsce znajdzie się w budowie powstałej na terenie parkingu.

Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, Jan Pamuła, wyjaśnił tę decyzję pod kątem ekonomii. Po precyzyjnym oszacowaniu kosztów, zabudowa nowego budynku okazała się być mniej kosztowna niż modernizacja dwóch istniejących zabytkowych budynków i adaptacja jednego z nich na nowoczesny pawilon konferencyjno-medialny.

Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektorka Biblioteki Kraków, podkreśliła ewolucję bibliotek we współczesnym świecie. Nie są to już tylko miejsca do wypożyczania książek – stały się one nowoczesnymi instytucjami promującymi dostęp do informacji, kultury i technologii. Dostarczają szeroki zakres wiedzy i stymulują rozwój na różnych poziomach. Są źródłem inspiracji i integrują społeczność. W tej perspektywie, oprócz tradycyjnych pomieszczeń, nowa siedziba Biblioteki Kraków będzie wyposażona w sale warsztatowe, konferencyjne, ziołotekę oraz lustro-tunel łączące krakowską placówkę z jej partnerskimi bibliotekami w Polsce i na świecie. Przewidziane jest również miejsce dla kawiarni lub bistro oraz parking podziemny.

Koncepcja nowego budynku ma na celu sprostanie potrzebom wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku. To oznacza, że przewidziane są m.in. specjalne pomieszczenia dla karmiących matek czy toalety dostosowane do potrzeb rodziców z małymi dziećmi.

Nowa siedziba biblioteki będzie miała stałą wystawę poświęconą historii ulicy Wesołej, stanowiąc swoiste przypomnienie o przeszłości tego miejsca.

Podkreślono również, że planowany budynek będzie proekologiczny, odpowiadając na współczesne wyzwania związane z energooszczędnością i ochroną środowiska.