Planeta Lem – nowa instytucja kultury w Krakowie

Centrum Literatury i Języka o nazwie Planeta Lem, które będzie zlokalizowane w Krakowie, ma być prowadzone zarówno przez lokalne władze miejskie, jak i ministerstwo. Decyzja ta została oficjalnie potwierdzona w środę poprzez podpisanie listu intencyjnego przez Piotra Glińskiego, ministra kultury, oraz Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa. Ceremonia odbyła się w Muzeum Krakowa.

Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie miasta Krakowa, wyjaśniła podczas uroczystości w Pałacu Krzysztofory, że list ten stanowi fundament do przeprowadzenia formalnych działań mających na celu stworzenie Planety Lem. Będzie to nowa instytucja kulturalna, za którą stoją zarówno miasto Kraków, jak i ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Planeta Lem ma mieć siedzibę przy ulicy Na Zjeździe w dzielnicy Zabłocie. Kompleks będzie obejmował odnowiony historyczny skład solny datowany na rok 1787, nowoczesne rozszerzenie zbudowane na wschodniej stronie terenu oraz ogród.

Katarzyna Olesiak podkreśliła, że Planeta Lem jako pierwsze w Polsce centrum literackie o profilu edukacyjnym, społecznym i wystawienniczym ma na celu sprostać jednemu z najważniejszych zobowiązań miasta Krakowa. Jest to element starania miasta o uzyskanie tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, wyraził przekonanie, że prace nad budową kompleksu mogą rozpocząć się w 2024 roku.