Policja interweniuje: Starsza kobieta z Krakowa porzuca przez okno majątek

66-letnia kobieta zamieszkująca Kraków, w inscenizowanej akcji policyjnej, usiłowała pozbawić się swego majątku, rzucając przez okno torbę pełną gotówki i biżuterii. Suma, jaką w ten sposób wyrzuciła przekroczyła 100 tysięcy złotych. Działanie to miało na celu rzekome wspomaganie służb mundurowych w schwytaniu niebezpiecznych przestępców.

W dniu 10 października doszło do incydentu na terenie dzielnicy Bieżanów-Bieńczyce w Krakowie, gdzie starsza pani padła ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Kobieta otrzymała telefon od osoby udającej pracownika służby pocztowej, która pod pretekstem dostarczenia przesyłki, upewniała się co do adresu zamieszkania seniorki.

Następnie, w rozmowie telefonicznej pojawił się mężczyzna, który twierdził, że jest funkcjonariuszem policji. Ten próbował przekonać kobietę, że jej dom jest pod ścisłą obserwacją z powodu zagrożenia włamaniem. Mężczyzna podszywający się pod policjanta zasugerował kobiecie, by ta umieściła swoje oszczędności oraz cenną biżuterię w torbie i wyrzuciła przez okno, by mogli ją zabezpieczyć inni funkcjonariusze. Podkreślił, że po zakończeniu operacji, wszystko zostanie jej zwrócone.

W celu podkreślenia wiarygodności tej narracji, fałszywy policjant zasugerował 66-letniej pani, by zadzwoniła na numer alarmowy policji nie rozłączając się z nim. Po chwili usłyszała kolejnego rozmówcę, który potwierdził jej udział w tajnej akcji policyjnej mającej na celu schwytanie niebezpiecznych przestępców.

Przekonywane przez oszustów, kobieta bez wahania wyrzuciła przez okno torbę ze swoimi oszczędnościami. Dopiero po kilkunastu godzinach uświadomiła sobie, że padła ofiarą kradzieży i skontaktowała się z prawdziwymi służbami policyjnymi, opowiadając im o incydencie.

„Jeżeli ktoś dzwoni do nas z niezwykłą historią, stara się wywrzeć presję czasu, nie pozwala nam przerwać rozmowy i pyta o nasze oszczędności lub prosi o pożyczkę, lepiej natychmiast się rozłączyć i skontaktować z policją. Nigdy nie przekazujmy naszych pieniędzy czy wartościowych przedmiotów nieznajomym. Bądźmy czujni i nie dajmy oszustom się nabrać” – przekazała policja.