Podpisanie umowy na projekt nowej linii kolejowej z Krakowa do Myślenic

Umowę na zaprojektowanie nowego odcinka torów kolejowych, które pozwolą na przejazd pociągiem z głównego dworca w Krakowie do Myślenic w czasie zaledwie ok. 40 minut, właśnie zatwierdzono. Umowa ta została zawarta pomiędzy PLK a konsorcjum firm BBF i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo. Wartość kontraktu przekracza 22 mln złotych netto i obejmuje przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla tej nowej linii kolejowej. Wykonawcy będą mieli na realizację tego zadania 35 miesięcy.

Inwestycja dotyczy budowy trasy kolejowej biegnącej od Swoszowic w Krakowie aż do centrum Myślenic. Tor kolejowy, który będzie miał długość około 22 km, będzie przebiegać pod ziemią na dwóch odcinkach. Planuje się również budowę nowych wiaduktów i mostów oraz bezkolizyjnych skrzyżowań, co znacząco podniesie bezpieczeństwo zarówno ruchu drogowego jak i kolejowego.

Z dostępu do nowej linii kolejowej skorzystają nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale również mieszkańcy trzech okolicznych gmin, co łącznie stanowi grupę ok. 72 tysięcy osób. Nowa trasa będzie obejmować następujące przystanki: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka oraz stację Myślenice. Wszystkie obiekty zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pociągi na tej trasie będą mogły rozwijać prędkość aż do 120km/h, co pozwoli na pokonanie trasy pomiędzy Krakowem Głównym a Myślenicami w około 40 minut.

Realizacja tego projektu znacząco podniesie znaczenie kolei w tym regionie. Dzięki niemu uda się również ograniczyć liczbę samochodów codziennie wjeżdżających do stolicy Małopolski, co przyczyni się do redukcji hałasu i zanieczyszczenia powietrza.