Zamek w Spytkowicach: Nowa siedziba dla zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Nieopodal Krakowa, na zamku w Spytkowicach, znajdą swoje miejsce cenne zbiory Muzeum Narodowego. Akt notarialny formalizujący przekazanie użytkowanie tego historycznego obiektu podpisano w poniedziałek. Przed tym wydarzeniem, wnętrza zamku były wykorzystywane przez Archiwum Narodowe.

Profesor Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, wyraził swoje zadowolenie zyskując nowe, dogodne miejsce do przechowywania i prezentacji części zbiorów muzeum. Zaznaczył, że szczególnie ważne jest dla muzeum zdobycie nowych magazynów, które umożliwią odpowiednie przechowywanie dzieł sztuki, a zwłaszcza tych znajdujących się w miejscu o takich walorach konserwatorskich jak zamek w Spytkowicach.

Akt notarialny potwierdzający przekazanie zamku na cele wystawiennicze i magazynowe Muzeum Narodowego w Krakowie podpisali wspólnie Beata Smolec, wicestarosta wadowicki i dyrektor muzeum. Zamek dotychczas służył jako Archiwum Narodowe w Krakowie.

Dodatkowym atutem zamku jest fakt, że Archiwum Państwowe w Krakowie, decydując się na przekazanie obiektu, oddało również znaczną ilość regałów systemowych i konstrukcyjnych. Dzięki temu muzeum jest w stanie znacznie zredukować koszty adaptacji zamku do nowych potrzeb. Muzeum Narodowe planuje również przeprowadzić szczegółową inwentaryzację architektoniczną obiektu.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na zamku, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, przypomniał, że po wybudowaniu nowej siedziby dla archiwum, zamek przeszedł w posiadanie Skarbu Państwa.