Potencjalne zagrożenie w Olkuszu: pierwsze zapadlisko obok bloków mieszkalnych

W niedalekim sąsiedztwie budynków wielorodzinnych na osiedlu Słowiki w Olkuszu zaobserwowano pojawienie się zapadliska. Znajdująca się tylko kilka kroków od mieszkaniowców niewielka przepaść ma około dwóch metrów szerokości i jeden metr głębokości. Na chwilę obecną nie jest jeszcze znane źródło tego zjawiska, choć można przypuszczać, że ma ono związek z minioną aktywnością górniczą w tym rejonie. Urząd Miasta i Gminy Olkusz we współpracy z Zakładami Górniczo-Hutniczymi „Bolesław” starają się wyjaśnić przyczyny tego nietypowego zjawiska.

Na osiedlu Słowiki, blisko bloków mieszkalnych jak i placówki służby zdrowia, doszło do utworzenia się zapadliska. Wymiary tej niespodziewanej niszy to około metr średnicy i pół metra głębokości. Nie ma jeszcze pewności, czy powód powstania dziury jest konsekwencją dawnej działalności górniczej.

Około zapadliska zaobserwowano znaczne obniżenie powierzchni gruntu. Do środka zapadł się metalowy słupek ogrodzenia wraz z fragmentem siatki, która była na nim zawieszona. Zapadlisko położone jest na prywatnej działce przy ulicy Buchowieckiego.

Właściciel gruntu zgłosił ten incydent w miejscowym urzędzie w środę i jeszcze tego samego dnia na miejscu pojawili się przedstawiciele Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” z Bukowna a także burmistrz Roman Piaśnik w towarzystwie kompetentnych pracowników urzędu. Wyszukujemy przyczyny tego zjawiska, utrzymując ciągły kontakt z ZGH i właścicielem terenu. Kiedy otrzymamy więcej informacji na ten temat, opublikujemy odpowiedni komunikat – powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Michał Latos.

Warto podkreślić, że kopalnia „Olkusz-Pomorzany” nie prowadziła działalności pod osiedlem Słowiki. Jeżeli dziura jest wynikiem działalności górniczej, możemy mówić o tzw. historycznym górnictwie.

Po zakończeniu procesu likwidacji ostatniej aktywnej kopalni w regionie – „Olkusz-Pomorzany”, na terenie powiatu olkuskiego zaczęły pojawiać się zapadliska. Według danych przedstawionych przez Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie, do tej pory na terenie powiatu olkuskiego powstało około 150 takich zapadlisk.