Pożegnanie profesora, specjalisty od historii starożytnej

W piątek 3 lutego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyło się nabożeństwo żałobne ku czci profesora Aleksandra Krawczuka, który był ministrem kultury i sztuki, posłem na Sejm z ramienia lewicy i godnym uwagi popularyzatorem historii starożytności. W ubiegłym roku historyk obchodził 100. urodziny, a w czerwcu 2022 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło wystawę.

W czasie II wojny światowej został wcielony do Armii Krajowej. Po ukończeniu w 1949 r. studiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął pracę jako asystent naukowy w uniwersyteckiej Katedrze Historii Starożytnej. W latach 1957-1986 był również zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W 1985 roku otrzymał szacowny tytuł profesora.

Poświęcił się badaniu historii starożytnej i był wybitną postacią w dziedzinie antyku. Z Arturem Janickim i Jadwigą Klinowską współprowadził program telewizyjny Antyczny świat profesora Krawczuka. Był autorem i tłumaczem wielu książek naukowych i popularnonaukowych, członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1986-1989 był członkiem Narodowej Komisji Grunwaldzkiej, pełnił funkcję Ministra Kultury i Sztuki w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Od 1991 do 1997 był posłem na Sejm I i II kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.