Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych rozpoczyna działalność na krakowskim lotnisku

Od 1 lipca pasażerowie korzystający z usług krakowskiego lotniska mają do dyspozycji Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych. Będzie on czynny od poniedziałku do piątku między 7.30 a 15.30.

Przywilej ubiegania się o paszport tymczasowy przysługuje wyłącznie obywatelom Polski, posiadającym ważny bilet lotniczy, którzy zgubili lub zapomnieli swojego dokumentu tożsamości uprawniającego do wejścia na pokład samolotu lub zauważyli, iż ich dokument wygasł lub jest nieważny na tyle długo, aby przemierzyć drogę do docelowego kraju. Wszystkie te procedury można zrealizować nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem.

W sytuacji, gdy człowiek zdaje sobie sprawę z braku ważnego dokumentu mniej niż 48 godzin przed terminem odlotu, powinien zgłosić się do wybranego punktu paszportowego i złożyć wniosek o wydanie paszportu biometrycznego. To nie przeszkadza w skorzystaniu z Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych.

Zgodnie z rekomendacją dyrektor generalnej MUW Lucyny Gajdy, przed wizytą w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku zawsze warto sprawdzić, czy docelowy kraj podróży akceptuje paszport tymczasowy. Informacje takie są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub poprzez bezpośredni kontakt z konsulatem danego kraju.

Wymagane dokumenty do otrzymania szybkiego paszportu tymczasowego to: potwierdzający tożsamość dokument (o ile jest dostępny), ważny bilet lotniczy na trasę międzynarodową, zdjęcie do paszportu (jeśli nie masz aktualnego zdjęcia, urzędnik zrobi je w punkcie paszportowym na lotnisku) oraz dowód wpłaty opłaty paszportowej w wysokości 30 zł (opłatę można uiścić na miejscu za pomocą karty płatniczej). Dyrektor Lucyna Gajda przypomina, że termin ważności szybkiego paszportu tymczasowego jest ustalany przez urzędnika, uwzględniając wymagania kraju, do którego udaje się obywatel. Może on wynosić od 1 do 365 dni.

Punkt wydawania paszportów tymczasowych znajduje się na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice (terminal pasażerski na poziomie +1). Czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30.

Należy zwrócić uwagę, że szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, której nigdy nie wydano paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Nie ma znaczenia fakt, że dokument tożsamości jest już gotowy do odbioru w urzędzie. Osoba, która wcześniej wyrobiła szybki paszport tymczasowy i od tamtej pory nie dopełniła formalności w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula, także nie otrzyma dokumentu, podobnie jak osoba posiadająca ważny dokument uprawniający do podróży, np. dowód osobisty.

W Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice nie nadaje się numerów PESEL dla dzieci.