Rekordowy sezon turystyczny w Małopolsce

Pod koniec okresu wakacyjnego, województwo małopolskie odnotowało imponujący napływ turystów. W sumie 3,2 miliona osób zdecydowało się na dłuższy pobyt na terenie tego regionu, rezerwując noclegi i zwiedzając główne atrakcje takie jak Kraków, Wieliczka czy Zakopane. Liczba ta jest znacznie większa, jeśli uwzględnić tych, którzy odwiedzili te miejsca, ale nie spędzili tam nocy.

Analizując wyniki letniego sezonu turystycznego w Małopolsce, widzimy wyraźny wzrost zainteresowania regionem, szczególnie ze strony turystów zagranicznych. Podczas letnich miesięcy odnotowano wzrost o 174% turystów z zagranicy w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Liczba ta skoczyła z 128 tysięcy do 352 tysięcy. W szczególności warto zaznaczyć, że tylko w sierpniu liczba turystów zagranicznych (bez turystów z Ukrainy) wzrosła o 198% w porównaniu do sierpnia 2022 roku – z niemalże 63 tysiące do 187 tysięcy. Najwięcej gości przybyło z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji oraz Izraela.

Całościowo, w tym okresie wakacyjnym Małopolskę odwiedziło 3,2 miliona turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Te osoby zdecydowały się na dłuższy pobyt w regionie, rezerwując noclegi na przynajmniej jedną noc. Jeśli uwzględnić również tych, którzy odwiedzili region na krótszy czas, liczba ta jest jeszcze większa.

Jak podkreśla Grzegorz Biedroń, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: „Łącznie z odwiedzającymi to już jest liczba 6 milionów osób. Turysta zagraniczny w Polsce, a szczególnie w Krakowie był takim znakiem firmowym. Tylko w sierpniu zbliżyliśmy się do ćwierć miliona turystów zagranicznych”.

W poprzednim roku Małopolska zarobiła na turystyce ponad 11 miliardów złotych. Teraz przewiduje się, że wpływy będą rekordowe i przekroczą kwotę 15 miliardów złotych.