Rozbudowa autostrady A4 na odcinku Kraków-Tarnów: trzy pasy do 2034 roku

Działania zmierzające do rozbudowy autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Tarnowem, w regionie Małopolski, zostały oficjalnie zainicjowane przez Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. W poniedziałek podpisał on tzw. program inwestycji, który przewiduje opracowanie dokumentacji potrzebnej do budowy dodatkowego, trzeciego pasa na 75-kilometrowym odcinku tego szlaku komunikacyjnego.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Andrzej Adamczyk wyjaśnił cel podpisania tego dokumentu. Otóż umożliwia on przygotowanie i ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie koncepcji rozbudowy autostrady oraz zdobycie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Minister podkreślił także, że plan rozbudowy autostrady A4 ma na celu dostosowanie jej do stale zwiększającej się ilości ruchu samochodowego. Przypomniał również, że podobne projekty inwestycyjne dla dwóch pozostałych odcinków A4 w Małopolsce: między Krakowem a Katowicami oraz dla starszego fragmentu Południowej Obwodnicy Krakowa, już wcześniej zostały zainicjowane.

Przewidywania dla ruchu samochodowego po 2030 roku wskazują na tak duże nasilenie, że obecna infrastruktura drogowa A4 nie będzie wystarczająca. Dlatego konieczne jest podjęcie decyzji o długofalowych inwestycjach, których przygotowanie wymaga czasu ze względu na przepisy prawne obowiązujące zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Zgodnie z prognozami, prace przygotowawcze do rozbudowy autostrady potrwają do 2028 roku, a samo zakończenie inwestycji przewiduje się na lata 2031-2034.

Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), podkreślił znaczenie autostrady A4 jako kluczowej trasy komunikacyjnej w Małopolsce. Prowadzone przez GDDKiA badania pokazały dynamiczny wzrost ruchu pojazdów na odcinku między Krakowem a Tarnowem – od 2015 roku liczba korzystających z tej trasy samochodów prawie się podwoiła. Pałasiński prognozuje dalszy wzrost ruchu samochodowego i podkreśla konieczność rozbudowy autostrady A4 o trzeciego pasa na 75-kilometrowym odcinku pomiędzy Krakowem a Tarnowem.

Należy również dodać, że plany rozbudowy autostrady A4 są częścią szerszego projektu zawartego w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., który przewiduje rozbudowę całego blisko 460-kilometrowego odcinka między Krzyżową w woj. dolnośląskim a Tarnowem w Małopolsce.