Spacer śladami Liberatora: Zabłocie w sierpniu 1944 roku

Pewnej nocy, dokładnie między 16 a 17 sierpnia 1944 roku, mieszkańcy krakowskiego Podgórza zostali gwałtownie obudzeni przez ogromny huk. Na ziemię posypały się szczątki samolotu bombowego Liberator. Przyjaciele Stowarzyszenia Podgorze mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na spacer pt. „Liberator nad Zabłociem” w dniu 17 sierpnia 2023.

Wydarzenie te będzie już siedemnastym rocznicowym spacerem, który ma jedno główne zadanie – przypomnieć o tym tragicznym wydarzeniu i położyć nacisk na znaczenie pamięci historycznej. Każda edycja spaceru jest unikalna i uzupełniana o nowe informacje dotyczące tego epizodu II Wojny Światowej. Jak podkreśla dr Wielgus, zaangażowany przewodnik tych spacerów: „Gromadzimy się tutaj, by nie zapominać”. W tegorocznym wydarzeniu mamy także przyjemność gościć specjalnego gościa prosto z Australii!

Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję zgłębić historię Liberatora KG-933 prowadzonego przez kapitana Wrighta oraz poznać dotąd nieznane fakty związane z jego katastrofą. Być może uda się nawet spotkać naocznych świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Samolot został prawdopodobnie trafiony najpierw przez niemiecki myśliwiec, a potem przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Wracając z udanej misji zrzutowej dla bohatersko walczącej Warszawy, samolot zaczął rozpadać się na kawałki nad Grzegorzkami. Wieża ogonowa ze zmarłym strzelcem wewnątrz runęła na teren składów węglowych miejskiej rzeźni (dzisiejsza Galeria Kazimierz), kolejne fragmenty maszyny i prawdopodobnie ciała załogi wpadły do Wisły, w miejscu dawnego mostu tymczasowego (zwany „Lajkonikiem”). Największy obszar zniszczeń odnotowano jednak na terenie składów przy Zabłociu, pomiędzy ulicami Lipową a Dekerta.