Uwaga na upały! Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych zwierząt podczas wysokich temperatur

Potrzeba pomocy ze strony człowieka staje się dla zwierząt szczególnie wyraźna w okresie upalnego lata. To właśnie w tym czasie narażone są na największe zagrożenia, wobec czego apelujemy o staranne dbanie o ich dobro. Wysokie temperatury to dla nich trudne warunki, które mogą przetrwać bezpiecznie tylko przy odpowiedniej opiece człowieka.

Jak zapisano w ustawie o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku (art. 1 ust. 1), „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Podczas wysokich temperatur powinniśmy zadbać o zapewnienie naszym zwierzętom komfortu i bezpieczeństwa. W miarę naszych możliwości zadbajmy o dostęp do świeżej, chłodnej wody – warto wystawić miski czy poidła w miejscach zacienionych. Ważne jest również, aby pamiętać, że upały nie są sprzyjające dla pozostawiania zwierząt w samochodach czy miejscach nasłonecznionych bez możliwości przemieszczenia się zwierzęcia w miejsce zacienione.

Jeżeli na spacerze z psem używamy kagańca, konieczne jest, aby pies mógł otworzyć pysk po jego założeniu. Szczególnie ważne jest to w czasie upałów. Nieakceptowalne jest stosowanie kagańców weterynaryjnych, które uniemożliwiają zwierzęciu otwarcie pyska i schłodzenie się. Takie działanie, szczególnie podczas upałów, może być dla zwierzęcia śmiertelnie niebezpieczne. Kaganiec weterynaryjny stosowany jest głównie w placówkach leczniczych i ma na celu ochronę przed ugryzieniem podczas wykonywania różnych zabiegów, takich jak badania czy szczepienia. Jest on zakładany tylko na krótki okres czasu.