Wiosenna kampania szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w województwie małopolskim

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie wydał oficjalne oświadczenie dotyczące akcji szczepień lisów przeciwko wściekliźnie, która odbędzie się na terenie Małopolski w dniach od 20 do 26 kwietnia. Ten program profilaktyczny jest realizowany każdej wiosny.

Planowane działania obejmują rozrzucenie szczepionek z samolotów oraz ich ręczne rozmieszczenie na obszarach, gdzie lisy przebywają. Metody te są uważane za skuteczne i sprawdzone sposoby dostarczania profilaktyki przeciwko tej groźnej chorobie.

Zgodnie z zaleceniami Powiatowej Stacji Weterynarii, podczas trwania akcji szczepień właściciele zwierząt domowych powinni zachować szczególną ostrożność. Nie powinni oni pozwalać psom i kotom na samodzielne przechadzki bez nadzoru. Prowadząc psy na spacerach, należy korzystać ze smyczy i kagańców. W przypadku jakiegokolwiek kontaktu zwierzęcia domowego ze szczepionką, powinno to być natychmiast zgłoszone lekarzowi weterynarii, aby poddać zwierzę obserwacji.

Ważnym ostrzeżeniem jest także to, aby nie dotykać, nie podnosić i nie niszczyć znalezionych przynęt ze szczepionką. Szczepionka jest zawarta w płynie i może dostać się do organizmu przez skaleczenia na dłoniach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie przypadkowego kontaktu ze szczepionką, należy bezzwłocznie zgłosić się do najbliższego lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym komunikatem dotyczącym szczegółów nadchodzącej akcji.