Wybielanie zębów – o co najczęściej pytają pacjenci zainteresowani zabiegiem?

Wybielanie zębów to bardzo popularny w ostatnich latach zabieg, który ma na celu poprawić estetykę uśmiechu. Jakie pytania budzą zaciekawienie osób zainteresowanych wybielaniem zębów? Sprawdźmy, jakie pytania najczęściej słyszą stomatolodzy.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Wybielanie zębów w ciąży i okresie karmienia piersią nie jest dozwolone (żadną metodą). Co więcej, ciąża jest jednym z głównych przeciwwskazań do wykonania zabiegu wybielania zębów przez stomatologa. Warto wspomnieć, że ze względów etycznych nie przeprowadzono dotąd badań odnośnie szkodliwego wpływu tej procedury na płód ciężarnej pacjentki.

Dlaczego warto wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym?

Wybielanie zębów przeprowadzone przez stomatologa pozwala rozjaśnić uśmiech nawet o kilka tonów w bezpieczny sposób. Wykwalifikowany i doświadczony lekarz, który korzysta z profesjonalnego, certyfikowanego sprzętu jest w stanie dobrać najlepszą metodę wybielania zębów indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne?

Dentysta z Krakowa lub każdego innego miasta potwierdzi, że wybielanie zębów w domu nie jest rozsądnym krokiem. Dlaczego? Sposoby rozjaśnienia uśmiechu sokiem z cytryny, czy sodą oczyszczoną mogą naruszyć strukturę szkliwa i wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Niewskazane jest również długotrwałe stosowanie wybielających past do zębów, które ze względu na silne działanie ścierne (wysoki współczynnik RDA powyżej 100) mogą osłabiać szkliwo. Przed ich użyciem warto skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Czy wybielanie zębów u dentysty boli?

W większości przypadków wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie jest bolesnym zabiegiem. Natomiast część pacjentów może odczuwać pewien dyskomfort wynikający z indywidualnej wrażliwości zębów. Każdy specjalista zawsze stara się, aby proces wybielania był dla pacjenta jak najmniej uciążliwy.

Czy każdy może wybielić zęby?

Niestety nie jest to zabieg dla każdego. Istnieje całkiem sporo czynników wykluczających, które uniemożliwiają dentyście przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów. Do podstawowych przeciwwskazań należy:

  • nadwrażliwość zębów,
  • paradontoza,
  • niewyleczona próchnica zębów,
  • ciąża i laktacja,
  • odsłonięte korzenie zębowe,
  • choroby dziąseł,
  • stosowanie niektórych leków,
  • aktywny stan zapalny w jamie ustne,
  • noszenie aparatu ortodontycznego.

Jak dbać o uśmiech po zabiegu wybielania zębów?

Po poddaniu się zabiegowi wybielania zębów u dentysty zalecane jest stosowanie tzw. białej diety. Co to oznacza? Należy wyeliminować z jadłospisu pokarmy i napoje, które mogą silnie zabarwić dopiero co rozjaśnione zęby. Do produktów zakazanych zaliczane jest np.: czerwone wino, buraki, jagody, kawa. Bez przeszkód można natomiast jeść produkty „białe” tj. np.: nabiał, pieczywo, ziemniaki, kalafior, białe szparagi, cukinię bez skórki. Jak długo należy przestrzegać tego typu diety? W zależności od zaleceń lekarza jest to około 5-7 dni.