Wyjątkowa licytacja na rzecz WOŚP w Zameku Królewskim na Wawelu

Ruszają przygotowania do kolejnej edycji charytatywnej akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem, Zamek Królewski na Wawelu przygotował niecodzienną propozycję. Zaoferuje możliwość zwiedzenia tajemniczego strychu zamku, który ostatnio stał się tematem rozważań medialnych.

Stamtąd roztacza się jedno z najbardziej malowniczych widoków na stolicę Małopolski. Przywilej ten bywa zazwyczaj dostępny jedynie dla wybranych pracowników zamku.

Od momentu odzyskania Wawelu z rąk austriackiego zaborcy w 1905 roku, podjęto decyzję o konstrukcji nowego dachu nad Zamkiem Królewskim. Przygotowano wówczas trzy warianty projektu. Pierwszy przewidywał odtworzenie dachu w oryginalnym kształcie, drugi proponował budowę nowej konstrukcji drewnianej, a trzeci opierał się na konstrukcji stalowej. Ostatecznie podjęto decyzję o wyborze tej ostatniej opcji, której kształtem nawiązywała do pierwotnego dachu z okresu renesansu.

Po publikacji zdjęć i informacji o tajemniczym strychu, Zamek Królewski na Wawelu zaczął otrzymywać liczne pytania o możliwość zwiedzania tego miejsca.

Decyzja zapadła – Zamek zdecydował się przekazać na licytację WOŚP prawo do zwiedzenia tego unikalnego miejsca. Osoba, która wygra aukcję, będzie miała okazję poznać nieznane dotąd detale historii wawelskiej rezydencji, doświadczyć historii na własną rękę, a także wejść tam, gdzie zazwyczaj nie dociera wzrok zwiedzających. Co więcej, zwycięzcy licytacji towarzyszyć będzie sam Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.