Wyjątkowa willa pod Krakowem służy dziś jako sala ślubna

Willa Lubomirskich położona w Kochanowie w gminie Zabierzów zyskała popularność dzięki swojemu niedawnemu remontowi. Willa przeszła kilkuletnią renowację i konserwację, a teraz może pochwalić się piękną architekturą i wyjątkowymi wnętrzami, które można podziwiać na co dzień. W willi mieści się obecnie filia zabierzowskiego centrum kultury, oferująca różne udogodnienia, takie jak warsztaty, zajęcia muzyczne, sala wystawowa, izba regionalna, czy sala weselna.

Wybudowana w 1896 roku jako pałacyk myśliwski książęca willa jeszcze kilka lat temu była na skraju rozpadu. Konserwator zabytków zmusił gminę Zabierzów do konserwacji, odbudowy i renowacji willi wraz z oficyną i ogrodem. Willa, z której roztacza się wyjątkowy widok na znajdujący się za nią park, została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Mimo mocno przebarwionej elewacji willi i odpadających spróchniałych desek, udało się uratować zabytek Lubomirskich przed popadnięciem w ruinę.

Nowa filia Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów ma teraz swoją siedzibę w miejscu, które może pochwalić się wyjątkowymi wnętrzami. Centrum Kultury rozpoczęło organizację wystaw na pierwszym piętrze budynku, począwszy od wystawy „Ceramiczna dekada”, która rozpoczyna nowy rozdział w historii placówki.