Zakłócenia w ruchu tramwajowym w Krakowie ze względu na wymianę zwrotnicy na pętli "Dąbie"

W pierwszy weekend marca przewidziane są prace serwisowe, podczas których zostanie wymieniona zwrotnica na krakowskiej pętli „Dąbie”. W związku z tym ruch tramwajów pomiędzy rondem Grzegórzeckim a rondem Czyżyńskim zostanie zawieszony. Zmiany będą miały wpływ na kilka linii tramwajowych, a mianowicie na numer 1, 14, 22 oraz 62.

Serwisowe działania rozpoczną się w sobotni poranek, dokładnie o godzinie 4:30 dnia 2 marca. Przewiduje się, że zakończą się one również o godzinie 4:30, jednak dopiero w poniedziałek, 4 marca.

Powstanie kilka zmian w trasach linii tramwajowych. Tramwaj nr 1 będzie kursował po zmodyfikowanej trasie: „Cichy Kącik” przez przystanek „Rondo Grzegórzeckie”, al. Powstania Warszawskiego, ul. Mogilską, al. Jana Pawła II, przystanek „Rondo Czyżyńskie” aż do „Wańkowicza”. Linia nr 14 zmieni swoją trasę na „Bronowice” przez przystanek „Rondo Mogilskie”, ul. Mogilską, al. Jana Pawła II, przystanek „Rondo Czyżyńskie” do „Mistrzejowic”. Tramwaj nr 22 będzie kursował po trasie: „Borek Fałęcki” – przystanek „Rondo Grzegórzeckie”, al. Powstania Warszawskiego, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II, przystanek „Rondo Czyżyńskie” do „Kopiec Wandy”. Linia nr 62 zostanie zawieszona w nocy z 2 na 3 marca oraz z 3 na 4 marca, a zamiast niej ruszy linia autobusowa nr 662.

Na czas remontu uruchomiona zostanie także zastępcza linia autobusowa o numerze 722, która będzie kursować między „Czyżyny Dworzec” a „Rondo Grzegórzeckie” przez rondo Czyżyńskie i al. Pokoju. Autobusy będą zatrzymywać się na następujących przystankach: „Czyżyny Dworzec”, „Rondo Czyżyńskie”, „Centralna”, „Rondo 308. Dywizjonu”, „Ogród Doświadczeń”, „TAURON Arena Kraków al. Pokoju”, „Dąbie”, „Ofiar Dąbia”, „Francesco Nullo” oraz „Rondo Grzegórzeckie”. Linia ta będzie kursować co 10 minut w sobotę oraz co 15 minut w niedzielę, a w godzinach wczesnoporannych i późnowieczornych co 20 minut.

Na stronie internetowej ztp.krakow.pl można znaleźć szereg szczegółowych informacji dotyczących zmian, w tym także o zasadach zachowania ważności biletów okresowych.

Planowane prace obejmują wymianę zwrotnicy na pętli Dąbie, co może wiązać się z chwilowymi utrudnieniami na drodze przy torowisku podczas rozładunku i innych czynności. Koszt tych prac wyniesie około 85 tysięcy złotych.