Zniszczenie elementów konstrukcyjnych na terenie KL Plaszow – kolejny przypadek wandalizmu

Nieodpowiedzialne działania wandali dosięgnęły teren Miejsca Pamięci KL Plaszow, gdzie nieznani sprawcy pomalowali nowe elementy konstrukcyjne za pomocą farby w spreju. Ślady tych zdarzeń zostały zauważone najprawdopodobniej po nocnej dewastacji, która miała miejsce między 11 a 12 lutego.

Farbą w spreju zniszczono kilka nowych elementów konstrukcyjnych. Trzy pylony, które były przeznaczone do zamocowania nowej ekspozycji plenerowej i tablic informacyjnych, a także jeden z betonowych bloków określających granice żydowskich cmentarzy, zostały bezmyślnie pomazane. Ekipa Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow pracuje obecnie nad usunięciem farby i przywróceniem tych elementów do ich pierwotnego stanu. Ze względu na brak trwałych uszkodzeń, incydent nie został zgłoszony policji.

Mimo że teren byłego obozu koncentracyjnego nie jest ogrodzony ani monitorowany, to jest to miejsce ważne historycznie i symbolicznie.

Nowo powstałe elementy konstrukcyjne stały się łatwym celem dla wandali. Niemniej jednak, zarządcy Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow mają nadzieję, że po instalacji nowej wystawy plenerowej, która będzie opowiadać historię KL Plaszow, tego typu incydenty nie będą się powtarzały.