Aparat ortodontyczny dla zdrowia i urody!

Leczenie ortodontyczne jest dziś podejmowane nie tylko z powodów estetycznych, w celu poprawy wyglądu uśmiechu. To także bardzo ważny element dbania o zdrowie zębów, bez którego nawet najlepsza higiena i regularne wizyty stomatologiczne nie dadzą satysfakcjonujących efektów. Na szczęście, w dzisiejszych czasach noszenie aparatu nie jest już postrzegane tylko i wyłącznie jako element dbania o urodę, a coraz więcej osób w każdym wieku decyduje się go założyć również w trosce o swoje zdrowie.

Jak nieprawidłowy zgryz wypływa na nasz organizm?

Aparat ortodontyczny został stworzony w celu umożliwienia korekcji ustawienia zębów. Nie każdy z nas z natury ma piękne, równo i prawidłowo ustawione w łuku zęby, przez co leczenie ortodontyczne okazuje się koniecznością. Jeszcze kilkanaście lat temu, noszenie aparatu ortodontycznego kojarzyło się z osobistą „fanaberią” oraz było stricte związane z kwestiami estetycznymi – równe zęby od zawsze były bowiem postrzegane jako bardziej atrakcyjne, a ich posiadacze jako bardziej zadbani i po prostu ładniejsi.

W dzisiejszych czasach w postrzeganiu leczenia ortodontycznego sporo się zmieniło. Obecnie coraz więcej osób sięga po aparat ortodontyczny w pierwszej kolejności w trosce o swoje zdrowie, traktując polepszenie wyglądu jako bonus i dodatek do właściwych korzyści. Każdy ortodonta w Krakowie poświadczy, że zgryz ma ogromny wpływ na nasz organizm – wady zgryzu powodują m. in. większą skłonność do próchnicy, sprzyjają zbyt wczesnemu wypadaniu zębów i paradontozie, skutkują nadmiernym ścieraniem się zębów, wywołują migreny oraz wiele innych problemów i dolegliwości zdrowotnych. Przywrócenie zębom prawidłowego ustawienia jest więc w stanie znacząco poprawić komfort i jakość naszego życia, zarówno w sferze estetycznej, jak i zdrowotnej.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne? Jak się do niego zabrać?

Aby rozpocząć leczenie ortodontyczne, należy umówić się na pierwszą wizytę. Na konsultacji ortodonta w Krakowie dokładnie obejrzy nasze zęby, wykona zdjęcia, pobierze wyciski oraz ułoży plan leczenia. Przed założeniem aparatu wszystkie zęby muszą być zdrowe – warto więc zadbać o wypełnienie ubytków przed planowanym rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Na kolejnej wizycie jest zakładany wybrany aparat ortodontyczny – najtańszy jest klasyczny aparat metalowy, ale możemy zdecydować się także na jego mniej widoczne odpowiedniki, np. ceramiczny lub kryształowy. Koleje wizyty mają na celu kontrolowanie postępów leczenia oraz wdrażane kolejnych etapów planu leczenia.

Pomimo coraz większej świadomości społecznej, leczenie ortodontyczne dla wielu osób nadal pozostaje w sferze planów. Głównym powodem, dla którego jest odkładane na przyszłość, jest jego koszt. Dobry ortodonta w Krakowie kosztuje, a kompleksowe leczenie obejmuje nie tylko samo założenie aparatu ortodontycznego, ale także regularne kontrole ortodontyczne oraz dodatkowe wydatki związane z indywidualnym planem leczenia. Wydatki te są jednak rozłożone na czas leczenia, który zazwyczaj trwa od 18 do 24 miesięcy. Mimo tego, że jest to dość spory koszt, zdecydowanie warto go ponieść dla swojego zdrowia i wyglądu.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła klinika DentoCentrum – ortodonta Kraków.