Ekspansja terminala pasażerskiego w Krakowskim Porcie Lotniczym zyskuje zielone światło

Decyzja o rozbudowie terminala pasażerskiego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, została podjęta przez wspólników spółki 29 grudnia. Uznali oni, że przepustowość istniejącego terminala, który po poprzedniej rozbudowie został oddany do użytku w grudniu 2016 roku, jest już niewystarczająca ze względu na dynamicznie zwiększający się ruch pasażerski – podkreślił Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, na konferencji prasowej po Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników.

Włoszek poinformował również, że zezwolenie na realizację tego ambitnego projektu inwestycyjnego, dotyczącego budowy oraz rozbudowy nowego terminala pasażerskiego w ramach infrastruktury lotniska publicznego, jest już w ich posiadaniu. Dodał również, że uzyskali już wszystkie niezbędne zgody właścicieli i teraz rozpoczną proces wyboru generalnego wykonawcy robót budowlanych. Jak podkreśla prezes portu lotniczego, przed nimi wiele miesięcy intensywnych prac budowlanych.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej krakowskiego portu lotniczego, po zakończeniu rozbudowy, terminal pasażerski będzie w stanie obsłużyć 12 milionów pasażerów rocznie. Prezes Włoszek zwraca uwagę, że ze względu na ograniczenia urbanistyczne (ograniczony teren inwestycyjny oraz konieczność zagospodarowania dodatkowej powierzchni dla poprawy układu komunikacyjnego i parkingowego), aspekty komercyjne oraz konieczność realizacji budowy w sposób zapewniający kontynuację procesów operacyjnych bez zakłóceń, planuje się prowadzić rozbudowę obiektu terminalu etapowo, w dwóch kierunkach (wschodnim i zachodnim) oraz przeprowadzić przebudowę części już istniejącej.