Historia kryje się w fotelach Teatru Słowackiego, teraz na aukcji WOŚP dzięki prezydentowi Krakowa

A to nie jest zwykły mebel. Ma szczególny charakter, gdy weźmiemy pod uwagę, że osoby takie jak Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki mieli okazję z niego korzystać. Ten unikalny przedmiot został przekazany na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co jest gestem poparcia dla akcji charytatywnej ze strony Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa. Prezydent otrzymał ten fragment loży cesarskiej jako upominek z okazji 130. rocznicy Teatru im. Słowackiego. Również Andrzej Kulig, zastępca prezydenta, wspiera orkiestrę, podobnie jak różne instytucje kulturalne i jednostki miejskie. Przejdźmy do przeglądu przedmiotów, które warto wylicytować na rzecz WOŚP!

Krakowianie nie zawodzą każdego roku, okazując swą wielkoduszność i zaangażowanie w pomoc dla WOŚP. Nie inaczej jest z prezydentem miasta, który co roku oferuje na licytację wyjątkowy podarunek. Tym razem są to historyczne fotele teatralne, które były świadkami licznych premier i wydarzeń towarzyskich. Niezwykłość tych przedmiotów potwierdza fakt, że loża, z której pochodzą, służyła jako miejsce dla honorowych gości. Projekt loży autorstwa Jana Zawiejskiego uważany był za najbardziej prestiżowy w teatrze. Fotele są jednymi z najstarszych i najdłużej używanych – pierwsza gruntowna wymiana miejsc dla widzów miała miejsce dopiero w 2022 roku. To właśnie wtedy zdemontowano rzędy z tym fragmentem. Loża cesarska, z której pochodzą fotele, to aż 18 miejsc i jest to największa loża w teatrze, znajdująca się w centrum balkonu na pierwszym piętrze, naprzeciwko sceny.

– Podczas ceremonii i spektakli, w tej właśnie loży zasiedli szefowie państw, wysoko postawieni urzędnicy państwowi, prezydenci Krakowa oraz inni wyjątkowi goście. Wśród nich znaleźli się tacy wielcy ludzie jak marszałek Józef Piłsudski, prezydent RP Ignacy Mościcki, Stanisław hrabia Badeni – marszałek krajowy Galicji i Sejmu Galicyjskiego czy marszałek Francji Ferdinand Foch. Te unikalne fotele otrzymałem jako upominek podczas obchodów 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego i odsłonięcia nowej Kurtyny Kobiet w grudniu 2023 roku – wspomina prezydent Krakowa.