Rewitalizacja lokalnej infrastruktury kulturalnej w Krakowie: Plany Zarządu Inwestycji Miejskich na najbliższe lata

Działalność Klubu Płaszów, oddanego do użytkowania mieszkańców Krakowa przez Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w połowie grudnia 2023 roku, nabiera tempa. To jednak nie koniec planów ZIM na stworzenie przestrzeni służących integracji społeczności lokalnych. W planach jest budowa nowych miejsc spotkań w kilku dzielnicach miasta.

Przypomnijmy, co udało się osiągnąć w roku ubiegłym. W grudniu 2023 roku otwarty został Klub Płaszów, którego zarządzaniem zajął się Centrum Kultury Podgórza. Obiekt o powierzchni 1192 m², znajdujący się w parku rzecznym „Ogród Płaszów”, został oddany do użytku dwa miesiące przed zaplanowanym terminem. Na parterze umieszczono salę wielofunkcyjną, pokój dla matki z dzieckiem oraz salę widowiskową mogącą pomieścić 140 osób. Budynek posiada także pomieszczenia biurowe i administracyjne, a na poddaszu znalazły się pracownie edukacyjne.

Rok 2023 to również początek budowy Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza. Obiekt ma służyć jako miejsce organizacji wydarzeń kulturalno-społecznych. W jego skład wejdzie sala widowiskowa na 287 miejsc oraz siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki.

W planach na rok 2024 jest zakończenie budowy nowego miejsca spotkań w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Planowany jest tam Młodzieżowy Ośrodek o charakterze sportowo-rekreacyjnym o powierzchni około 200 m², mogący jednocześnie obsłużyć do 50 osób.

ZIM ma także w planach przygotowanie koncepcji architektonicznych i budowlanych dla kolejnych dzielnicowych miejsc spotkań, takich jak Klub 303 w dzielnicy XIV Czyżyny. Obiekt ten ma być miejscem aktywności dedykowanych różnym grupom wiekowym. W budynku znajdować się będzie również siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy XIV. Lączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 1800 m².

Również nowohucka Ruszcza zyska nowe miejsce spotkań – Dom Kultury. Planowany jest tam budynek o powierzchni użytkowej około 1200 m², stanowiący miejsce dla rozwoju i spotkań mieszkańców osiedla Ruszcza.

Plany na rok 2024 obejmują także budowę Bieńczyckiego Ośrodka Kultury z Centrum Aktywności Seniora w dzielnicy Bieńczyce.

Także Bronowice Wielkie zyskają Dom kultury z Klubem Seniora. Planowany jest tam budynek o powierzchni około 1200 m², stanowiący miejsce integracji mieszkańców północnej – zachodniej części dzielnicy IV Prądnik Biały.

W dzielnicy VI Bronowice planowana jest budowa placówki służącej jako miejsce interakcji lokalnej społeczności. Obiekt o powierzchni około 660 m² będzie siedzibą Rady Dzielnicy VI i świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży.

Planuje się także inwestycje integrującą mieszkańców prawobrzeżnej części Krakowa. ZIM planuje tam realizację kolejnej filii Biblioteki Kraków. Obiekt o powierzchni około 700 m² ma oferować przestrzeń dla wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, spotkań oraz integracji lokalnej społeczności.