Impresyjna sumą 73 tys. zł wzbogaciła się zbiórka na renowację cmentarza Rakowickiego w Krakowie

43. edycja kwesty na odnowę historycznych nagrobków na cmentarzu Rakowickim przyniosła imponujący rezultat. Jak poinformował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, zebrano ponad 73 tys. zł. W inicjatywie uczestniczyli nie tylko artyści i politycy, ale także bracia kurkowi i wielu wolontariuszy.

Zebrane środki zostaną wykorzystane na rekonstrukcję pomników o szczególnych walorach artystycznych, architektonicznych i historycznych. Chodzi tutaj o te nagrobki, które nie mają dysponentów, a więc osób odpowiedzialnych za ich utrzymanie.

Akcja co roku mobilizuje krakowskich twórców. „Kwestowanie to dla mnie prawdziwy rytuał. Jestem jej uczestnikiem od samego początku. Na początku byliśmy tam tylko my, aktorzy. Teraz cieszę się widząc, jak ta idea rozprzestrzenia się” – podkreślił Jerzy Fedorowicz, znany aktor i senator, w rozmowie z PAP. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, którego uczelnia ma tu pochowanych kilku profesorów, wyraził swoje uznanie dla tej inicjatywy: „To jest nasza tradycja, by w ten sposób oddać szacunek tym, którzy są tu spoczywają, a nawet pomóc w utrzymaniu tego niezwykłego miejsca. Poczuję obowiązek do dołączenia do tej akcji co roku.”