Upamiętnienie 130. rocznicy śmierci Jana Matejki

W środowe popołudnie, z okazji upamiętnienia 130 lat od dnia śmierci Jana Matejki, przedstawiciele władz miejskich oddali hołd wielkiemu malarzowi przez zapalenie znicza na jego grobie. Miejsce spoczynku artysty, usytuowane jest na zasłużonej dla Krakowa głównej alei Cmentarza Rakowickiego.

Niezapomniany Jan Matejko zakończył swoje ziemskie życie w Krakowie 1 listopada 1893 roku. Ceremonia pogrzebowa miała szczególną oprawę, bowiem artysta został pochowany przy dźwiękach dzwonu Zygmunta. W bieżącym roku obchodzimy nie tylko 130-lecie odejścia Matejki, ale celebrujemy także 185 rocznicę urodzin malarza oraz 125-lecie istnienia Jego domu, który stał się pierwszym w Polsce muzeum biograficznym.

Jan Matejko przyszedł na świat 24 czerwca 1838 roku w Krakowie. Jego droga edukacyjna prowadziła przez Szkołę Rysunku i Malarstwa w Krakowie aż do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W roku 1873 objął stanowisko pierwszego dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, instytucji, która później przekształciła się w krakowską ASP. Na tym stanowisku pozostawał przez dwie dekady. W świecie malarstwa uchodził za „mistrza”, a jego wkład w ochronę i renowację krakowskich zabytków ma nieocenione znaczenie. Był odznaczony prestiżowymi orderami: francuskim Orderem Legii Honorowej, austriackimi Krzyżami Komandorskimi Orderu Franciszka Józefa i Orderu Żelaznej Korony oraz watykańskim Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Piusa IX.