Kopernikańska parada w Krakowie: spotkanie sztuki i historii

Niesamowite wydarzenie zapowiada się w Krakowie. Niemal 200 artystów, wśród których znajdują się aktorzy, tancerze, muzycy, a także statyści, szczudlarze oraz specjaliści od akrobatyki z Francji, należący do grupy Compagnie Tac O Tac, zaplanowali uczestniczyć w widowisku zwanym Pochodem Kopernikańskim. Inauguracja tego niezwykłego spektaklu zapowiedziana jest na sobotę, o godzinie 17:00, startując od Bramy Floriańskiej.

Celem organizacji tej imponującej parady jest upamiętnienie 550-tej rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika oraz 45-lecia momentu, kiedy historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Andrzej Kulig, wiceprezydent miasta Krakowa, podkreśla wartość wydarzenia, zachęcając mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w tym unikalnym pochodzie, obiecując mnóstwo atrakcji.

Organizatorem i reżyserem widowiska jest Teatr KTO pod batutą Jerzego Zonia. Spektakl ma za zadanie przestawić konfrontację dwóch światów: nauki i pragnienia realizacji marzeń z codziennym życiem przeciętnego człowieka. Celem jest przedstawienie kontekstu historycznego i atmosfery epoki, w której żył Mikołaj Kopernik. Oczekuje się, że spektakl przyciągnie uwagę nawet kilkunastu tysięcy widzów.

W czasie parady ulicami Krakowa przemaszerują szczudlarze, akrobaci i aktorzy odziani w stroje z epoki Kopernika: profesorowie, mieszczanie, chłopi, młode dziewczyny, żebracy oraz połykacze ognia. Sztuka jest inspirowana scenariuszem autorstwa krakowskiego poety i satyryka Bronisława Maja, który oddaje realia XIV i XV wieku. Parada zakończy się pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym.