Miejska straż interweniuje podczas Wianków 2024: od zaczepiania kobiet do zakłócania porządku publicznego

Podczas corocznego festiwalu Wianki 2024 miejska straż miejska z Krakowa musiała zareagować na mężczyznę, który niewłaściwie zwracał się do kobiet. Jednakże, to nie był jedyny incydent, który wymagał reakcji funkcjonariuszy podczas tego popularnego wydarzenia.

Wianki, które każdego roku przyciągają tłumy mieszkańców Krakowa i turystów nad brzegi Wisły, były również miejscem wielokrotnych interwencji ze strony straży miejskiej. Celem działań funkcjonariuszy było zapewnienie spokoju, bezpieczeństwa i utrzymanie porządku w centrum miasta przez całą sobotę.

Straż miejska podjęła łącznie 165 interwencji, które skutkowały nałożeniem 106 mandatów karnych, udzieleniem pouczeń dla 55 osób oraz skierowaniem czterech spraw do sądu. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Na Małym Rynku przy ul. Sienna mężczyzna, który niewłaściwie zwracał się do kobiet i swoim zachowaniem budził oburzenie, został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.
  • Na Bulwarze Czerwieńskim cztery osoby, które swoim zachowaniem przeszkadzały innym i zakłócały porządek publiczny, zostały ukarane mandatami karnymi na łączną sumę 1000 zł.
  • Na ul. Kurniki ochroniarz jednej z pobliskich drogerii zgłosił strażnikom miejskim dwie osoby, które podejrzewał o kradzież produktów kosmetycznych. Złodzieje zostali zatrzymani i przekazani do dalszych działań policji.
  • W dzielnicy Kazimierz strażnicy miejski ujawnili dwa ogródki kawiarniane, które zostały rozstawione bez zgody właściwych organów. Kierownicy tych lokali zostali ukarani mandatami karnymi w łącznej wysokości 1000 zł.
  • Na ul. Mikołajskiej przy placu Św. Ducha dwóch kierowców meleksów, którzy nielegalnie przewozili pasażerów, zostało ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 500 zł.