Taras widokowy na Małej Baszcie w Zamku Królewskim na Wawelu otwarty dla zwiedzających po pokonaniu 101 schodów

Na szczycie Małej Baszty, części zamku Królewskiego na Wawelu, został udostępniony dla zwiedzających taras widokowy. Z tej lokacji zwiedzający będą mieli okazję do podziwiania niesamowitej panoramy.

Wanderlusting publiczność będzie mogła skorzystać z nowego miejsca od 1 lipca. Taras widokowy przygotowany na dachu Małej Baszty dostępny będzie dla wszystkich odwiedzających jako nowy punkt obserwacyjny.

Aby dotrzeć do celu trzeba pokonać 101 schodów. Po ich pokonaniu i dotarciu na krużganek, otwiera się malownicza panorama otoczenia zamku. Widoczna jest przepiękna panorama terenów wzgórza wawelskiego i starówki krakowskiej, a także dawnej dzielnicy Kazimierz z majestatycznymi sylwetkami kościołów i dawnym ratuszem. Również malowniczy zakręt Wisły jest dobrze widoczny z tego punktu obserwacyjnego. Krasa krajobrazu dopełniana jest przez zielone obszary miasta – pasmo Sowińca, nad którym góruje Srebrna Góra z klasztorem kamedułów na Bielanach oraz Kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Przy dobrej pogodzie szczyty Tatr i pasmo Babiej Góry rzucają się w oczy na horyzoncie.

Mała Baszta, na czubku której narodził się taras widokowy, powstała w latach 40. XX wieku. Jej celem było połączenie południowego skrzydła pałacowych krużganków z budynkiem administracyjnym. Planowane jest tu otwarcie nowej wystawy zamkowej, ukazującej historię miasteczka wawelskiego.