Noworoczna pasterka odbyła się w pobliskiej bazylice

W noc sylwestrową Bazylika Mniejsza pw. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie żyła dźwiękiem petard, gdy odprawiana była Msza Święta Pasterska. Metropolita krakowski przewodniczył nabożeństwu o północy, a przed jego rozpoczęciem krakowscy franciszkanie przypomnieli, że praktykę odprawiania mszy w noc sylwestrową ustanowił św. Jan Paweł II, gdy był arcybiskupem krakowskim.

Przywódca miasta zauważył, że w obliczu niepewnej przyszłości ludzie często odczuwają lęk i niepokój. W odpowiedzi na pytanie, gdzie znaleźć odwagę, by stawić czoła temu, co nas czeka, hierarcha przytoczył słowa „Hymnu dziękczynnego” z Księgi Izajasza. Wyjaśnił, że prorok przezwyciężył lęk przed przyszłością, zastanawiając się nad licznymi wielkimi czynami, których wszechmocny Bóg dokonał dla swojego ludu.

Stara praktyka świętowania nadejścia Nowego Roku w kościele franciszkanów w Krakowie trwa już od ponad sześciu dekad. Zwyczaj ten rozpoczął się w 1960 roku, kiedy to Karol Wojtyła, będący wówczas biskupem pomocniczym krakowskim, zaprosił środowiska akademickie do wspólnej Mszy Świętej o północy. Wkrótce do uroczystości zaczęli się włączać ludzie z różnych środowisk.