Odmienione oblicze dworca MDA w Krakowie: globalny gigant buduje nowe schody ruchome

Początek przyszłego roku będzie związany z pracami remontowymi na dworcu autobusowym MDA w Krakowie, gdzie styczniowe dni zostaną poświęcone demontażowi starego i zniszczonego systemu schodów ruchomych. Wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu odgrywa renomowana firma OTIS, agencja działająca na zlecenie głównego wykonawcy projektu, odpowiedzialna także za konstrukcję i instalację całkowicie nowego systemu schodów ruchomych. Wszystko to będzie odbywać się równolegle do procesu zadaszania tychże schodów.

Projektowanie nowych schodów ruchomych wymaga indywidualnego podejścia, aby spełnić specyficzne potrzeby danego miejsca – w tym przypadku krakowskiego dworca MDA. W ciągu ostatnich tygodni wykonawca projektu prowadził intensywne konsultacje techniczne z producentem schodów, a także dokonał precyzyjnych pomiarów przestrzeni przeznaczonej na ich instalację. Uwzględniając również planowane zadaszenie, nie ma możliwości skorzystania z gotowego wzoru – nowe schody muszą być zaprojektowane specjalnie dla tego miejsca. Równocześnie powstały także techniczne wytyczne dotyczące zadaszenia, na podstawie których OTIS może przystąpić do projektowania i produkcji nowych schodów ruchomych.

Wszystko to zostało sfundowane poprzez pierwszą wpłatę za realizację tego ambitnego projektu, która została już wysłana do firmy OTIS. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, skonstruowane w fabryce schody zostaną dostarczone do Krakowa pod koniec nadchodzącej wiosny. W tym samym czasie, główny wykonawca rozpocznie budowę zadaszenia. Przewiduje się, że całość prac, wraz z montażem nowych schodów ruchomych oraz ich kryciem, zostanie ukończona na początku lata.

Chociaż prace nad nowym systemem schodów ruchomych są już w pełnym toku, obecne schody na dworcu MDA są już na tyle uszkodzone, że nie nadają się do eksploatacji. Zostały zamknięte i odgrodzone od użytkowników, a ponieważ nie są używane, nie podlegają też procesowi odśnieżania. Wobec ostatnich intensywnych opadów śniegu i potencjalnych kolejnych, władze apelują do mieszkańców o niekorzystanie ze zbocza schodów jako zimowej atrakcji. Takie zachowanie może skończyć się urazem, za który nikt nie będzie w stanie wziąć odpowiedzialności.