Powrót do planów budowy tężni solankowej w Nowej Hucie po siedmiu latach

Projekt tężni solankowej zlokalizowanej przy ul. Padniewskiego w Nowej Hucie, niedaleko od Łąk Nowohuckich, który wygrał w głosowaniu budżetu obywatelskiego siedem lat temu, ma szansę na powrót do realizacji po wcześniejszym nieudanym podejściu.

Kwestia tężni rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy pomysł utworzenia tego obiektu w okolicach ulicy Padniewskiego zdobył najwięcej głosów podczas głosowania nad inicjatywami budżetu obywatelskiego. Wszelkie formalności związane z dokumentacją były gotowe, a prace budowlane zaczęły się w 2019 roku, ale finalnie nie doszło do ich zakończenia. Firma wykonawcza oskarżała Zarząd Zieleni Miejskiej o utrudnianie wykonywania zadania, stawianie nieosiągalnych wymagań oraz nakładanie kar za niewykonywanie tych wymagań oraz brak odpowiedzi na zgłaszane zażalenia. Z drugiej strony, urzędnicy twierdzili, że firma nie prowadziła prac zgodnie z ustalonymi wytycznymi i projektem, ignorowała wezwania oraz nie stosowała się do warunków umowy.

W efekcie, umowę zawartą z wykonawcą rozwiązano, Zarząd Zieleni Miejskiej odzyskał miejsce budowy, a cała sprawa trafiła do sądu. Ostatecznie w ramach ugody sądowej firma musiała rozebrać to, co do tej pory zdołała wybudować. „Sprawa sądowa jest zamknięta, a my jesteśmy całkowicie rozliczeni z wykonawcą” – powiedziała Aleksandra Mikolaszek reprezentująca Zarząd Zieleni Miejskiej.

Kwestia tężni nie była przez kilka lat poruszana. Powodem były kwestie finansowe. Andrzej Kulig, wiceprezydent miasta, odpowiedział na interpelację radnego Michała Drewnickiego w 2022 roku, że nie udało się zdobyć funduszy finansowych na realizację tego projektu przez dwa lata, dlatego postanowiono przełożyć jego realizację.

Jednak sytuacja wydaje się zmieniać. „Co roku staramy się o środki finansowe na ten cel. Teraz mamy zapewnione finansowanie i aktualizację dokumentacji, więc mogliśmy ogłosić przetarg na wykonanie prac.” – wyjaśnia przedstawiciel Zarządu Zieleni Miejskiej. Można składać oferty do 6 maja do godziny 11:00. Jednostka miejska na Facebooku wyraża swoją nadzieję, że po udanym przetargu tym razem uda się bez problemów zrealizować projekt, który jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców wyrażone w Budżecie Obywatelskim.