Sprzątanie za darmo dla seniorów w Krakowie: szczegóły akcji "Czysty dom"

Pomoc dla krakowskich seniorów w utrzymaniu porządku w domach to cel najnowszej inicjatywy miasta. Projekt pod nazwą „Czysty Dom” już ruszył, a jego celem jest zapewnienie wsparcia starszym mieszkańcom Krakowa w zakresie sprzątania.

Program obejmuje podstawowe czynności porządkowe, realizowane w obrębie wnętrza domu bądź mieszkania. Ogranicza się do maksimum dwóch pokoi, kuchni, łazienki, toalety oraz przedpokoju. Sprzątanie obejmuje odkurzanie dywanów i wykładzin, zamiatanie i mycie podłóg, oczyszczanie mebli i sprzętu domowego z kurzu (z wyłączeniem wnętrza regałów i czyszczenia drobnych przedmiotów), usuwanie pajęczyn, czyszczenie luster i innych szklanych elementów meblowych (z wyjątkiem okien), mycie blatów kuchennych, zlewów i kuchenek, dezynfekcję toalety, mycie naczyń kuchennych oraz segregowanie i wynoszenie odpadów. Dodatkowo program obejmuje sprzątanie kuchni, łazienek i pomieszczeń sanitarnych oraz zmianę pościeli.

„Czysty Dom” skierowany jest do krakowian, którzy spełniają określone warunki. Mogą z niego skorzystać osoby, które ukończyły 80 lat lub mają 70 lat i posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie samodzielnie gospodarstwa domowego, albo zamieszkiwanie z inną osobą, która również ukończyła 80 lat lub znalazła się w trudnej sytuacji życiowej.

Projekt umożliwia korzystanie z dwóch usług – podstawowego sprzątania oraz mycia okien. Istnieje możliwość skorzystania z obu usług maksymalnie dwa razy podczas trwania programu, lub skorzystania z podstawowego sprzątania połączonego z myciem okien jednokrotnie.