Zakładanie kładki nad drogą krajową nr 7 przez GDDKiA w Mogilanach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ma zamiar zainicjować budowę kładki nad popularnie nazywaną „zakopianką” drogą krajową nr 7. Nowo powstający obiekt będzie łączył ulice Żary i św. Rity, które położone są w Mogilanach. Oczekuje się, że konstrukcja zostanie ukończona i oddana do użytku w listopadzie bieżącego roku.

Projektowany przejście dla pieszych znajdować się będzie na południu Mogilan, niedaleko przystanku autobusowego o nazwie Włosań. To miejsce leży na trasie między Krakowem a Myślenicami, którą codziennie pokonuje ponad 52 tysiące pojazdów. Od 2017 roku miały tu miejsce trzy wypadki drogowe, które zaangażowały przechodniów.

Kładka będzie opierać się na trzech podporach – dwie z nich zaplanowane są po obu stronach drogi, natomiast trzecia ma stanąć w środku, pomiędzy pasami ruchu. Planowana szerokość konstrukcji to 3,4 m, a długość wynosić będzie około 40 m. Całość zostanie usytuowana 6 m nad drogą krajową nr 7. Na kładkę będzie można dostać się poprzez schody lub windę. Koszty tej inwestycji wyniosą 6 mln zł, a planowe zakończenie prac to listopad tego roku – donosi Kacper Michna z GDDKiA.

Prace mają rozpocząć się w piątek 9 lutego, początkowo od demontażu wyspy przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 i ulicy Żary. Z tego powodu zostanie zamknięty pas skrętu w prawo, jednak możliwość wjazdu na ulicę Żary z zakopianki będzie nadal utrzymana.

Kładka, której budowa ma niebawem rozpocząć się, będzie siódmym tego typu obiektem na odcinku między Krakowem a Myślenicami. W przyszłości planowane jest także rozpoczęcie prac nad budową pięciu kolejnych kładek: trzech w Libertowie oraz po jednej w Głogoczowie i Myślenicach.